Witamy w sklepie internetowym!

Listwyarnia.pl

Ciekawostki i porady dotyczące listew przypodłogowych.

 • Jak zmierzyć potrzebną ilość listew przypodłogowych?

  Przede wszystkim – z zapasem. Niestety nagminnie zdarzają się sytuacje, kiedy Klienci proszą o dorobienie jednej czy dwóch listew do zamówienia sprzed paru tygodni, gdyż po montażu zabrakło odrobiny materiału. Jest to kłopotliwe dla obu stron, a takiej sytuacji da się uniknąć jeżeli zastosujemy odpowiedni sposób na wyliczenie zapotrzebowania.

  Liczyć trzeba po prostu – powtórzę – z zapasem. Każdy odcinek ściany, który ma być wykończony listwą, mierzymy i śmiało zaokrąglamy w górę (zwłaszcza mniejsze wartości). Mamy 10 cm – zapisujemy 15. Jest 112? Zapiszmy 120. I tak dalej.

  Ten naddatek materiału zejdzie spokojnie na docięcie narożników, dopasowanie kątów, dopracowanie łączeń.

  Następnie sumujemy zapisane wartości uzyskaną liczbę zwiększamy o 5% - czasem przy montażu zdarzy się pomyłka i przygotowany odcinek listwy nie nadaje się do użycia, czasem po prostu lepiej mieć w zapasie całe długie listwy niż komponować ostatnie odcinki ścian z pozostałych krótszych kawałków.

  Ostatecznie uzyskaną sumę zaokrąglamy w górę do pełnych listew (w Listwyarni jest to 2,25 mb, u innych producentów zazwyczaj coś pomiędzy 2, a 2,7 mb) i szansa, że czegoś zabraknie jest minimalna, jak również nie przesadzamy z nadmiarem.

  Sprawdzone w praktyce :)

 • Szerokie listwy przypodłogowe - duża dylatacja przy renowacji parkietu

  stara listwa przypodłogowa szeroka listwa (ćwierćwałek) starego typu przy parkiecie do renowacji

  shoe molding, szeroka dylatacja przy parkiecie listwa przypodłogowa BM 21, 150/16 mm + shoe molding SM2, 16/25 mm

  W starszych lokalach podłogi często pokryte są parkietem ze szlachetnego drewna, na przykład z dębu. Pomimo upływu lat parkiety takie zachowują swój charakter i nieraz można się spodziewać, że po renowacji posłużą dłużej niż zwykłe panele podłogowe.

  Dlatego też przy remoncie takiego mieszkania zamiast całkowitej wymiany podłogi można zdecydować się na renowację starego parkietu. Parkiet odświeża się poprzez cyklinowanie i lakierowanie na nowo. Wymaga to również usunięcia starych listew podłogowych - zazwyczaj są to grube, niskie, nierówno zamontowane "ćwierćwałki" wykonane z drewna. Ich grubość to typowo około trzech centymetrów i niestety zdarza się, że po zerwaniu listew szczelina dylatacyjna okazuje się być również szeroka.

  W takim przypadku rodzi się problem z wprowadzeniem nowoczesnego wykończenia wnętrza z listwami przypodłogowymi MDF, które typowo mają 16, czasem 19 mm grubości.

  Na szczęście mamy rozwiązanie i na taki problem (a nawet dwa!):

  • 1. Szeroka (gruba) listwa przypodłogowa, np. z materiału o grubości 32 mm; jeżeli zdecydujecie się Państwo na taką listwę, to ma ona sens przy zastosowaniu prostego wzoru (BM 1, 2, 3) i w niewielkiej wysokości (6-8 cm) - w innych przypadkach listwa traci proporcje i po prostu nie wygląda dobrze.
  • 2. Standardowa listwa przypodłogowa o grubości 16 lub 19 mm plus dodatkowa listewka wykończeniowa shoe molding o grubości 16 mm. W ten sposób uzyskujemy 32-35 mm pokrycia dylatacji, i jednocześnie możemy zastosować wyższą, bardziej ozdobną listwę przypodłogową - ilustracja obok.

  Jeżeli potrzebujecie Państwo takiego nietypowego rozwiązania, to prosimy o kontakt mailowy - przygotujemy wycenę i zamówienie.

  Alternatywnie można również zastosować ćwierćwałek drewniany w kolorze parkietu, niestety produkcji takowych nie prowadzimy.

 • Czym się różnią lakiery "mat", "satyna" i "połysk"?

  Przy zamawianiu listew przypodłogowych i innych lakierowane elementy wykończenia wnętrza można wybrać rodzaj wykończenia - mat, satyna lub połysk. Często wiąże się z tym pytanie - jaki więc lakier wybrać?

  Na dzień dzisiejszy różnica jest przede wszystkim estetyczna. Określenia mat/satyna/połysk odpowiadają technicznemu parametrowi lakieru, tzw. gloss. Jest to po prostu stopień połysku, informacja ile światła odbija powierzchnia - najwyższy połysk, lakier na tzw. lustro będzie oznaczony liczbą 100. Największe znaczenie ma to w przypadku dopasowywania listew do innych elementów wnętrza.

  Lakier "satynowy"

  Często firmowe drzwi wraz z opaskami wykończone są lakierem satynowym (gloss 60). Jeżeli do takich drzwi dołożymy listwy matowe, nawet w tym samym kolorze RAL lub NCS, będzie widać różnicę. Wtedy warto zdecydować się na listwy właśnie w satynie. O rodzaj zastosowanego lakieru dopytaj producenta drzwi, upewnij się też co do odcienia bieli.

  Wykończenie w połysku

  Połysk spotykany jest na przykład w kuchniach o nowoczesnej aranżacji, gdzie fronty lakierowane są w wysokim połysku i polerowane - gloss 100. Ze względów praktycznych do takich zastosowań proponujemy listwy o stopniu połysku 90. Pasują do takiej kuchni, prezentują się dobrze, a jednocześnie cena jest rozsądna (listwy lakierowane na pełny wysoki połysk i polerowane to koszt nawet kilkudziesięciu złotych za metr bieżący!).

  Popularny mat

  Co ważne w kwestii listew matowych (gloss 30) - nie są to bynajmniej "gorsze" listwy. Kiedyś co prawda można było się spotkać ze stosowaniem tu niższej jakości lakieru lub farb podkładowych, zresztą "budżetowe" oferty np. z Allegro też czasem wciąż tak wyglądają, ale aktualnie standardem jest stosowanie wysokiej jakości lakieru poliuretanowego. W przypadku gdy nie ma konieczności dopasowania listew do innych elementów w domu, lakier matowy jest jak najbardziej odpowiednim i wystarczającym wykończeniem.

  Inne rodzaje wykończenia

  Istnieje również możliwość przygotowania listew w podkładzie, do samodzielnego malowania. Listwa taka jest dość szorstka w dotyku, przeszlifowana i gotowa do pokrycia dowolną farbą nawierzchniową przeznaczoną do stosowania we wnętrzach.

3 produkt(ów)